Przyczyną do podjęcia diagnozy nozoligocznej (psychodiagnozy) może być wiele różnorodnych sytuacji. Czasami zdarza się, że potrzebujemy skorzystać z diagnostyki aby móc stwierdzić występowanie wielu różnych objawów lub zaburzeń oraz ich stopień. Konieczność wizyty u psychiatry może być również spowodowana np. zaostrzeniem się jakiegoś schorzenia psychicznego, które nie uległo leczeniu po ostatnim epizodzie. Diagnozowanie nie odbywa...
Terapia i wsparcie: zaburzenia organiczne
Czym są zaburzenia organiczne?
Zaburzenia organiczne to problemy psychiczne, które wynikają z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Mogą być spowodowane czynnikami fizycznymi lub chemicznymi. Powszechne zaburzenia organiczne obejmują chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, schizofrenię i demencję.
Diagnozą zaburzeń organicznych zajmują psychiatrzy oraz psychologowie. Psychiatra to lekarz medycyny, który specjalizuje się w problemach zdrowia psychicznego i leczeniu pacjentów z zaburzeniami organicznymi. Psycholog nie ma tytułu medycznego, ale studiować psychologię na studiach magisterskich lub podyplomowych i może pracować w dziedzinie zdrowia psychicznego diagnozując pacjentów.
W leczeniu zaburzeń organicznych skuteczna jest farmakoterapia – terapia lekowa zlecana przez psychiatrę. Dla pacjentów z tego typu zaburzeniami czynnikiem leczącym może być również przebywanie w grupie osób z podobnymi dolegliwościami – a więc zalecana jest psychoterapia grupowa. Za nieskuteczną lub mało skuteczną uważa się za to psychoterapię indywidualną pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi i organicznymi.