Terapia i wsparcie: narcyzm

Osobowość narcystyczna

Osobowość narcystyczna

Narcyzm, zjawisko z pogranicza psychologii i mitologii, dziś rozumiane jest głównie przez pryzmat narcystycznego zaburzenia osobowości (NPD). Osobowość narcystyczna charakteryzuje się głębokim przekonaniem o własnej wyjątkowości, potrzebie adoracji oraz znacznym brakiem empatii wobec innych. Indywidualności dotknięte tym zaburzeniem wykazują tendencje do nadmiernego skupienia na sobie samym, swoich potrzebach, ambicjach oraz własnej wielkości, często kosztem innych.

Objawy i kryteria diagnostyczne narcyzmu

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości manifestują się przez pryzmat wielu aspektów życia osoby dotkniętej, począwszy od przesadzonego poczucia własnej ważności, przez fantazje o nieograniczonej sukcesie, pięknie, miłości, czy mocy, po wymagania nieustannej adoracji i specjalnego traktowania. Osoby z narcyzmem często nie potrafią rozpoznawać lub identyfikować się z uczuciami innych, co prowadzi do poważnych trudności w relacjach interpersonalnych. Narcystyczne zaburzenie osobowości objawia się także zazdrością wobec innych lub przekonaniem, że inni są zazdrośni o osobę narcystyczną, oraz prezentacją aroganckich lub wyniosłych zachowań.

Domniemane przyczyny narcyzmu

Etiologia narcyzmu jest wielowymiarowa. Naukowcy wskazują na genetyczne, środowiskowe, jak i psychologiczne przyczyny zaburzenia. Wzorce wychowawcze, takie jak nadmierne chwalenie dziecka za rzeczywiste lub wyimaginowane osiągnięcia, lub odwrotnie, nadmierna krytyka, mogą przyczyniać się do rozwoju narcystycznego zaburzenia osobowości. Ważne są także czynniki takie jak trauma w dzieciństwie czy dysfunkcyjne relacje rodzinne.

Diagnostyka i terapia narcyzmu

Diagnoza narcyzmu opiera się na dokładnej ocenie symptomów i historii życia pacjenta, z uwzględnieniem kryteriów diagnostycznych z DSM-5 oraz ICD-10. W diagnozie mogą pomóc testy psychologiczne, które badają zdolności poznawcze i cechy osobowości.

Leczenie narcyzmu to proces długotrwały i skomplikowany, wymagający zaangażowania zarówno terapeuty, jak i pacjenta. Skuteczne metody leczenia to m.in.:

  • Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga w zmianie destrukcyjnych wzorców myślenia i zachowań.
  • Terapia psychodynamiczna, ukierunkowana na rozumienie wpływu doświadczeń z dzieciństwa na obecne problemy i zachowania.
  • Terapia schematu, która identyfikuje i modyfikuje niezdrowe schematy myślenia.
  • Psychoterapia grupowa, która oferuje wsparcie poprzez interakcję z innymi osobami, które również pracują nad swoimi problemami.

Narcyzm a na życie codzienne

Narcyzm może mieć poważny wpływ na różne aspekty życia, w tym na relacje zawodowe i osobiste, zdolność do pracy zespołowej, a także na ogólne poczucie zadowolenia z życia. Narcystyczne zaburzenie osobowości może prowadzić do konfliktów w pracy, w związkach intymnych i w relacjach z bliskimi.

Funkcjonowanie w relacjach z osobami dotkniętymi narcyzmem może okazać się nie łatwe! Narcyzi przez swoje niskie poczucie własnej wartości będą przejawiać wiele cech, które dla bliskich im osób często są trudne. Wyolbrzymianie, arogancja czy nawet posunięcie się do manipulacji – do tego wszystkiego skłonne są osoby narcystyczne. Mogą wykorzystać to do własnych celów, za którymi nie rzadko kryje się potrzeba bycia podziwianym i adorowanym.

Źródła przytoczonej wiedzy:

Na podstawie zgromadzonych informacji z różnych źródeł, zarówno polskich, jak i zagranicznych, możemy stwierdzić, że narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) jest skomplikowaną kondycją psychiczną, charakteryzującą się między innymi nadmiernym poczuciem własnej wartości, potrzebą adoracji i brakiem empatii. Osoby z NPD często mają trudności w relacjach interpersonalnych i są bardzo wrażliwe na krytykę:

https://www.msdmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/personality-disorders/narcissistic-personality-disorder-npd

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556001/

Leczenie i wsparcie dla osób o narcystycznej osobowości

Podjęcie leczenia jest kluczowe dla osób z narcyzmem, aby mogły one prowadzić bardziej satysfakcjonujące i zbalansowane życie. Wsparcie ze strony bliskich oraz profesjonalna pomoc psychologiczna i psychiatryczna mogą znacząco pomóc w procesie terapii.

Narcyzm, choć wyzwanie zarówno dla osób nim dotkniętych, jak i dla ich bliskich, może być skutecznie leczony przy odpowiednim podejściu terapeutycznym i wsparciu. Gabinet Ad Psyche oferuje kompleksową pomoc i wsparcie w diagnozie oraz leczeniu narcystycznego zaburzenia osobowości, pomagając pacjentom w dążeniu do zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia.

Psychotesty - diagnostyka psychologa
Polecana usługa:

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne wspierają prawidłową diagnozę psychologiczną. Są cennym narzędziem służącym do badania zdolności poznawczych jak i cech osobowości. Testy psychologiczne mogą pomóc w identyfikacji konkretnego zaburzenia, na które może cierpieć pacjent, lub mogą być po prostu wykorzystane do zrozumienia, na jaką chorobę cierpi pacjent poprzez obserwację jego zachowania gdy jest postawiony w określonych sytuacjach. Aby...

Psychiatra - diagnoza psychiatryczna
Polecana usługa:

Diagnoza nozologiczna

Przyczyną do podjęcia diagnozy nozoligocznej (psychodiagnozy) może być wiele różnorodnych sytuacji. Czasami zdarza się, że potrzebujemy skorzystać z diagnostyki aby móc stwierdzić występowanie wielu różnych objawów lub zaburzeń oraz ich stopień. Konieczność wizyty u psychiatry może być również spowodowana np. zaostrzeniem się jakiegoś schorzenia psychicznego, które nie uległo leczeniu po ostatnim epizodzie. Diagnozowanie nie odbywa...

Psychoterapia grupowa
Polecana usługa:

Psychoterapia grupowa

Psychoterapia grupowa może być doskonałą formą pracy nad różnymi problemami – takimi jak depresja, lęki (zwłaszcza społeczne), zaburzenia odżywiania, a także zaburzenia psychotyczne. Grupy psychoterapeutyczne są ukierunkowane na określony typ pacjentów, zmagającymi się z podobnymi dolegliwościami. Psychoterapia grupowa jest definiowana jest jako odpowiednia forma leczenia, w której nacisk kładziony jest na problemy całej grupy, a...

Psycholog - diagnostyka psychologiczna
Polecana usługa:

Diagnoza psychologiczna

Gabinet Ad Psyche ma w swojej ofercie przeprowadzenie diagnozy przez specjalizującym się w tym aspekcie zespole specjalistów – psychologów. Psychologia jest stale rozwijającą się jak i obszerną dziedziną nauki i praktyki. Przy tak wielu różnych typach psychologów, ważne jest, aby każdy z nich miał swoją specjalizację. Jednym z takich obszarów jest diagnoza psychologiczna, która pozwala...

Porady psychologa
Polecana usługa:

Poradnictwo psychologiczne

W naszym życiu zdarzają się sytuacje, które przerastają nas do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. W takich przypadkach warto pamiętać, że zawsze istnieje rozwiązanie – poradnia psychologiczna gdzie można znaleźć doświadczonych specjalistów. Poradnictwo psychologiczne może obejmować doraźną pomoc psychologa, z którego możemy skorzystać w różnych sytuacjach. Może to...

Konsultacje z psychoterapeutą
Polecana usługa:

Konsultacje do psychoterapii

Masz pytania dotyczące psychoterapii, a może myślisz o rozpoczęciu terapii? Jeśli zastanawiasz się czy psychoterapia będzie właściwa dla Ciebie warto to umówić się na konsultacje wstępne. Wizyta w gabinecie psychoterapii pomoże Ci podjąć decyzję o tym czy chcesz uczestniczyć w procesie, czy to właściwy moment w życiu, czy jesteś gotowy do pracy. Podczas pierwszej wizyty...

Psychoterapia psychodynamiczna
Polecana usługa:

Psychoterapia psychodynamiczna

Podejście psychodynamiczne jest jednym z uznanych i zalecanych podejść terapeutycznych w leczeniu takich zaburzeń jak depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, fobie i lęki oraz wielu innych problemów, z którymi mogą borykać się pacjenci. Psychoterapia psychodynamiczna wykorzystuje pracę przeniesienia i przeciwprzeniesienia, opartą na więzi, która jest budowana między terapeutą psychodynamicznym. Praca tym nurtem wiąże się z...