Podejście psychodynamiczne jest jednym z uznanych i zalecanych podejść terapeutycznych w leczeniu takich zaburzeń jak depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, fobie i lęki oraz wielu innych problemów, z którymi mogą borykać się pacjenci. Psychoterapia psychodynamiczna wykorzystuje pracę przeniesienia i przeciwprzeniesienia, opartą na więzi, która jest budowana między terapeutą psychodynamicznym. Praca tym nurtem wiąże się z...
Terapia i wsparcie: brak szczęścia
Jak radzić sobie z brakiem szczęścia?
Stan, w którym czujemy się nieszczęśliwi, nie jest zdrowy. Może to być oznaką ukrytych (lub jawnych) problemów psychicznych. Jeśli brak szczęścia, który czujemy towarzyszy nam od dłuższego czasu warto rozważyć wizytę u psychologa lub terapeuty. Nie istnieje jedna, jedyna słuszna droga do tego, aby poprawić swoje obniżone samopoczucie związane z brakiem szczęścia. Dla niektórych osób wystarczająca może się okazać jednorazowa wizyta w gabinecie psychologicznym, dla innych zaś zalecana będzie psychoterapia trwająca latami.
Psychologowie i psychoterapeuci mają różne wykształcenie i wiedzę specjalistyczną, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla siebie odpowiedniego fachowca. Psychoterapia zazwyczaj zajmuje się bardziej złożonymi problemami zdrowia psychicznego lub tymi, które trwają od dłuższego czasu, podczas gdy psychologowie są bardziej skoncentrowani na tu i teraz oraz doraźnej pomocy.
Jeśli nie mamy pewności co do tego, który specjalista będzie odpowiednim wyborem zapiszmy się na konsultacje u psychologa lub psychoterapeuty. Podczas takiej wizyty zostaniemy zapytani o dolegliwości, które odczuwamy i zostanie nam wskazana dalsza forma leczenia lub droga, którą powinniśmy obrać, aby móc przezwyciężyć trudności, które czujemy.