Terapia i wsparcie: trauma

Objawy traumatyczne

Pomoc psychologiczna w traumach

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z traumą z przeszłości jest zidentyfikowanie czynników, które powstrzymują cię przed pójściem naprzód i znalezieniem spokoju. Pomagają w tym specjaliści, którymi w tym przypadku są psycholog oraz psychoterapeuta. Są oni w stanie służyć nam wsparciem psychologicznym i doraźną pomocą, lub skierują nas na psychoterapię indywidualną bądź grupową. Niektóre z sytuacji traumatycznych wymagają również działania interwenta kryzysowego – czyli wyspecjalizowanego w tym kierunku psychologa.

Mechanizmy radzenia sobie mogą obejmować: mówienie o swojej traumie, pisanie o niej lub rysowanie, dbanie o siebie poprzez zdrowe odżywianie i ćwiczenia lub po prostu robienie czegoś nowego, takiego jak wolontariat lub próbowanie nowego hobby.

Skuteczna jest także psychoterapia, w przypadku przeżytej traumy odpowiednia będzie ta prowadzona psychodynamicznie. Pomoc terapeuty pracującego w tym nurcie wiąże się z głębokim dociekaniem do źródeł jak i przywoływaniem traumatycznych wspomnień. Praca nad traumą z pewnością nie należy do łatwych i przyjemnych, jednakże ta trudna droga bywa często jedyną efektywną formą leczenia.

Psychoterapia grupowa
Polecana usługa:

Psychoterapia grupowa

Psychoterapia grupowa może być doskonałą formą pracy nad różnymi problemami – takimi jak depresja, lęki (zwłaszcza społeczne), zaburzenia odżywiania, a także zaburzenia psychotyczne. Grupy psychoterapeutyczne są ukierunkowane na określony typ pacjentów, zmagającymi się z podobnymi dolegliwościami. Psychoterapia grupowa jest definiowana jest jako odpowiednia forma leczenia, w której nacisk kładziony jest na problemy całej grupy, a...

Interwencja psychologa
Polecana usługa:

Interwencja kryzysowa

Interwencja kryzysowa jest usługą świadczoną przez psychologa – interwenta kryzysowego. Bywa szczególnie pomocna pacjentom, którzy przeżywają wyjątkowo ciężki okres w życiu. Może dotyczyć to trudnych i burzliwych chwil związanych np. z rozwodem, rozstaniem, żałobą, czy też doświadczoną z jakiegoś względu traumą. Na początku sesji interwenient kryzysowy stara się dowiedzieć jak najwięcej o tym, co dzieje...