Terapia psychodynamiczna pozwala przepracować wiele problemów tkwiących w nas głęboko. Ta forma terapii nie jest tylko powierzchownym „łataniem” dotykających nas objawów, a raczej dojściem do ich źródła. Indywidualny proces terapeutyczny prowadzony psychodynamicznie zazwyczaj nie kończy się po kilku spotkaniach, a często trwa nawet latami. Pomimo tego, część pacjentów świadomie wybiera psychoterapię psychotoniczną ponieważ w ich...
Tag: Jak długo trwa psychoterapia psychodynamiczna?
Jak długo trwa psychoterapia psychodynamiczna?
Pacjenci rozpoczynający terapię psychodynamiczną z pewnością zastanawiają się nad tym ile będzie trwać całość procesu psychoterapii. Choć na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, warto jest porozmawiać o tym ze specjalistą i omówić ramy czasowe na realizację celów terapii.
Czas trwania terapii w nurcie psychodynamicznym
Z perspektywy pacjenta, chcąc rozpocząć terapię psychodynamiczną raczej należy nastawić się na długoterminowy proces. Nie można jednoznacznie stwierdzić jak długi będzie czas trwania terapii psychodynamicznej, a jej długość jest zależna od wielu czynników.
Kluczowym z nich z pewnością będzie to „z czym pacjent przychodzi do gabinetu” – czyli dolegliwości zgłaszane podczas pierwszej wizyty. To od rodzaju zaburzeń oraz ich stopnia zależeć będzie czas wymagający na bycie w terapii.
Istotne są cele stawiane terapii. Dobry psychoterapeuta już na etapie wywiadu wstępnego powinien sygnalizować pacjentowi o konieczności ich wyznaczenia. W zależności od tego co wytyczymy jako metę, tak długo będziemy musieli do niej biec.
Częstotliwość sesji w psychoterapii psychodynamicznej
Wpływ na długość trwania terapii ma również częstotliwość oraz intensywność pracy. Podejście psychodynamiczne ma to do siebie, że wymaga również od pacjenta sporych nakładów starań co do tego, aby przepracować istniejące problemy i trudności.
Jeśli jesteśmy otwarci i gotowi na wzmożoną pracę, prawdopodobnie w szybszym czasie uda się osiągnąć zamierzony efekt. Ku temu służą częste wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Można założyć, że jeżeli umówimy się na sesje np. 2 razy w ciągu każdego tygodnia, szybciej dotrzemy do pożądanych rezultatów niż w przypadku pojedynczych spotkań cotygodniowych.
Ważna jest również regularność pracy psychodynamicznej. Psychoterapia indywidualna prowadzona w nurcie psychodynamicznym powinna odbywać się regularnie w tym samym gabinecie, możliwie o tej samej porze, z tym samym psychoterapeutą. Stałość jest czynnikiem wpływającym korzystnie na skuteczność procesu.
Kiedy kończy się psychoterapia psychodynamiczna?
Terapia kończy się wtedy gdy postanowimy zakończyć proces. W kontrolowanych warunkach odbywa się to w ten sposób, że to pacjent i terapeuta omawiają skuteczność terapii i wykonanie wytyczonych wcześniej celów. Gdy jest już blisko osiągnięcia tych zamiarów, umawiają się na wyznaczony termin zakończenia terapii. Jest to dobry czas na podsumowanie czasu spędzonego w gabinecie, omówienia tego co wydarzyło się w jego trakcie oraz skonfrontowania aktualnego stanu pacjenta z tym z początków terapii. Pozwala to na prawidłowe „domknięcie” i zakończenie terapii z pozytywnym skutkiem.
Zdarzają się także sytuacje, w których terapia kończy się bardziej niespodziewanie i nieplanowanie. Może to się wydarzyć zarówno na początkowym etapie psychoterapii jak i po długim czasie trwania procesu. Kluczowym jeśli chodzi o skuteczność psychoterapii psychodynamicznej jest wiara w sens terapii, a jeżeli pacjent z jakiś względów ją utraci, z pewnością prędzej czy później będzie chciał zakończyć proces.
Psychoterapia w podejściu psychodynamicznym
Nurt psychodynamiczny wyróżnia się tym, że istotną rolę odgrywa w nim relacja pacjenta z terapeutą. Ten rodzaj terapii nie skupia się tylko na powierzchownych dolegliwościach zgłaszanych przez osobę przychodzącą do gabinetu, ale przede wszystkim na dotarciu do ich źródła, które zazwyczaj można odnaleźć w przeszłości pacjenta. Pacjent i psychoterapeuta psychodynamiczny podczas sesji skupiają się na analizie przeżyć i postępować w związku z przeżytymi sytuacjami i okolicznościami, a także relacjach z innymi ludźmi.
Jest to terapia długoterminowa, która wymaga sporego zaangażowania, jak i nie raz „rozdrapania starych ran”, by pacjent mógł lepiej zrozumieć swoje motywacje, popędy, potrzeby – a przez to zrozumieć lepiej samego siebie.
Artykuły zawierające informacje o terapii psychodynamicznej
Na stronie naszego gabinetu można znaleźć wiele użytecznych informacji dotyczących zdrowia psychicznego. Nie zawsze odpowiadają wprost na daną kwestię, lecz czytając wiedzę ekspercką możesz spróbować dowiedzieć się tego, co Cię interesuje. Odpowiedź na pytanie dotyczące tego ile czasu trwa terapia psychodynamiczna pada w poniższych artykułach, które co prawda poruszają inny temat, lecz w znacznej mierze opisują też ten, którego szukasz: