Terapia psychodynamiczna pozwala przepracować wiele problemów tkwiących w nas głęboko. Ta forma terapii nie jest tylko powierzchownym „łataniem” dotykających nas objawów, a raczej dojściem do ich źródła. Indywidualny proces terapeutyczny prowadzony psychodynamicznie zazwyczaj nie kończy się po kilku spotkaniach, a często trwa nawet latami. Pomimo tego, część pacjentów świadomie wybiera psychoterapię psychotoniczną ponieważ w ich...
Tag: Czy warto wybrać psychoterapię psychodynamiczną?
Czy warto wybrać psychoterapię psychodynamiczną?
Wiele osób, które dopiero myśli o tym, aby iść na terapię do specjalisty, zastanawia się nad tym, jaki nurt terapeutyczny warto jest wybrać. Czy i dla kogo psychoterapia psychodynamiczna będzie odpowiednim sposobem leczenia?
Kiedy iść do psychoterapeuty psychodynamicznego?
W sytuacji, gdy wcześniej jeszcze nie uczestniczyliśmy w żadnej psychoterapii warto jest wpierw zasięgnąć wiedzy o różnych nurtach, w których pracują psychoterapeuci. Choć można powiedzieć, że to różne drogi do tego samego celu, dla jednych pacjentów odpowiednia może okazać się terapia prowadzona w podejściu psychodynamicznym, dla innych zaś odpowiedniejsza będzie praca poznawczo-behawioralna, a jeszcze inni powinni poszukać terapeuty zajmującego się psychoterapią par.
Jeśli korzystamy już z usług jakiegoś specjalisty (np. psychiatry lub psychologa) możemy zasięgnąć porady u nich. Wykfalifikowany psycholog czy psychiatra na pewno będzie w stanie nas pokierować z naszymi dolegliwościami dalej, lub też nawet polecić nam konkretną osobę wykonująca ten zawód.
Pomoc psychoterapeuty psychodynamicznego (a także i takiego pracującego w innym nurcie) może okazać się nieoceniona kiedy doświadczamy w naszym życiu różnych trudności. Warto iść na terapie w momencie gdy sami przestajemy sobie z nimi radzić. Dobrze jest w tych ciężkich dla siebie chwilach mieć wsparcie specjalisty, który pomoże uporać się z przerastającymi nas problemami.
Na jakie dolegliwości może pomóc terapia psychodynamiczna?
Terapia psychodynamiczna może być skuteczną droga leczenia wielu trudności i zaburzeń. Warto iść do psychoterapeuty na konsultacje, aby omówić najwłaściwszy do nich sposób pracy oraz rozważyć terapię wraz z wizytami u psychiatry. Jeśli połączymy psychoterapią z terapią lekową zlecaną przez lekarza psychiatrę, może okazać się, że będzie to najlepsza droga do tego, by pozbyć się dolegliwości.
Zarówno psychoterapia indywidualna jak i grupowa może być korzystna oraz skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości i zaburzeń. Wśród nich zdecydowanie znajdą się:
- depresja,
- dystymia,
- brak szczęścia,
- ciągły stres,
- przewlekły smutek,
- bezsenność,
- zaburzenia osobowości (np. narcyzm, borderline),
- zaburzenia odżywiania (np. bulimia, anoreksja),
- nerwice,
- lęki,
i wiele innych przypadłości, z którymi czujemy, że nasze zdrowie psychiczne nie jest w należytym porządku.
Licznym osobom psychoterapia kojarzy się z leczeniem, ale nie jest to jej jedyna funkcja! Dzięki psychoterapii można także podnieść jakość swojego życia dzięki rozwojowi osobistemu, którego doświadczamy w związku z uczestnictwem w procesie terapii. Psychoterapia w wielu wypadkach pozwala nam zrozumieć samego siebie oraz przepracować trudne w życiu rzeczy. Może to mieć znaczący wpływ na nasze życie codzienne, być może posłuży się poprawieniu relacji z innymi ludźmi na których nam zależy.
Z pewnością psychoterapia nie tylko leczy zaburzenia psychiczne, ale przyczynia się również do zmiany sposobu myślenia o wielu kwestiach. W ramach uczestniczenia w terapii uzyskujemy wsparcie psychoterapeuty, pod którego nadzorem możemy w bezpieczny sposób się rozwijać. Przez co skupiając się na danym obszarze możemy zatem ćwiczyć swoją asertywność, pogłębiać techniki radzenia sobie ze stresem, czy też dojrzeć przeszkody, które powodują trudności w relacjach. Pierwszym krokiem do tego będzie właśnie psychoterapia! Zadając więc sobie pytanie czy warto iść na psychoterapię – zdecydowanie warto wziąć tą opcje pod uwagę.
Artykuły zawierające informacje o terapii psychodynamicznej
Na stronie naszego gabinetu można znaleźć wiele użytecznych informacji dotyczących zdrowia psychicznego. Nie zawsze odpowiadają wprost na daną kwestię, lecz czytając wiedzę ekspercką możesz spróbować dowiedzieć się tego, co Cię interesuje. Odpowiedź na pytanie dotyczące tego czy warto iść na psychoterapię pada w poniższych artykułach, które co prawda poruszają inny temat, lecz w znacznej mierze opisują też ten, którego szukasz: